Kodulehe eesmärgid

Autor: A List Apart | Kuupäev: 22.01.2008

Tõlkeartikkel www-ajakirjast A List Apart, mis selgitab, kuidas peaks lähenema oma kodulehe sisu ülesehitamisele. Antud artiklis kasutatakse sõna „koduleht” tähenduses, mida meie tunneme rohkem terminina „avaleht”.

Kui ma alustan võrgulehe disainimist, teen ma seda tagurpidi. Ma alustan kõige väiksemast, sügavamast elemendist: tekstikuva või otsingutulemused. Seejärel töötan tagurpidi, et disainida nende konteinerid: alamosade lehed, sisukaardid. Seejärel, kõige viimasena, töötan kodulehe kallal.

Ma toimin nii, kuna iga konteiner peab olema adekvaatselt seadistatud vastavalt sellele, mida ta sisaldab. Kui koduleht ütleb ühte, aga sisulehed ütlevad teist, viib see kasutajate kaotuseni.

See tähendab ka seda, et sellel ajal, kui algab töö kodulehe kallal, on juba päris palju korraga toimumas. Ja kogu protsess saab kokku just kodulehel.

Kodulehed on ettevõtetele rahutust-tekitavad asjad. Koduleht on sinu esmamulje. Ja nagu vana ütlemine väidab, sa saad ainult ühe võimaluse. Seega on kodulehtedel endil unikaalsed disainieesmärgid.

Enne kui ma hakkan neid eesmärke kirjeldama, väikene tõetera. Igal lehel, mille kallal ma töötanud olen, on hämmastavalt sarnased liiklus-trendid. Mäletad seda väikseimat, sügavaimat elementi, mida ma varem kirjeldasin? See on aatom-element: uudistelehel on selleks konkreetse uudise sisu; otsingulehel on selleks otsingutulemused; poe puhul on selleks tootetutvustuse leht. Selline leht saab endale 60-70 protsenti kõigist sinu lehelaadimistest. Ülejäänu läheb kodulehele.

See ei tähenda, et koduleht on ebaoluline - see on ülioluline esmamulje tekitaja. Kuid numbreid vaadates saad kõige enam tulu just aatomelemendi-lehtede pealt.

See öeldud, vaatame nüüd neid unikaalseid väljakutseid, mille avaleht meile esitab. Pea meelest, et kui ma ütlen koduleht, ma mõtlen lehte, mis asub aadressil misiganes.com (või misiganes.ee - M.M.). Esimene leht, mida kasutaja näeb kui ilmub sinu peaukse taha.

Igal kodulehel on neli peamist eesmärki, just sellises järjekorras:

Eesmärk 1: vastata küsimusele: „Mis koht see on”?

See on ja jääb alatiseks ükskõik millise kodulehe puhul tähtsuselt nr. 1 tööks. Kui sa ignoreerid seda eesmärki, jätad oma uued külastajad pimedusse.

Esimene asi, mida uus külastaja teeb, kui jõuab tundmatule lehele, on selle küsimuse küsimine. Kui leht ei tee head tööd sellele küsimusele vastamise suunal mõne sekundi jooksul, tunneb kasutaja ennast rumalana ja ei tule kunagi tagasi. Mida sa ise teeksid, kui kohtud kellegagi esmakordselt ja sind pannakse tundma ennast kui idioot? Kas sa sooviksid selliste isikutega edaspidi koos olla?

See kõik räägib hea esmamulje loomisest.

Ära karda kasutada vanamoelist teksti, et öelda: „Need oleme meie ja me tegeleme selliste asjadega”. Seejärel tee viide veelgi rohkemate sõnadega infolehele. Niiviisi on olemas koht, kus leiavad informatsiooni need isikud, kes seda vajavad. Samuti pea meeles, et kasutatav tekst oleks positiivne ning paneks lugeja ennast tähtsana tundma.

Muidugi ära ole ka liiga paljusõnaline. Kontrolli, et kõik kasutusesolevad sõnad kannaksid olulist tähendust. Kuid selgitus peab algama esimeselt lehelt - see on kõige olulisem asi, mida sa saad teha, et muuta esmakülastaja püsikülastajaks.

See on eriti oluline ettevõtetele, kes proovivad teha uusi asju. Google võib ju omada kasutajavaenulikku esilehte, kuna kõik juba teavad kuidas seda kasutada. Kuid see on erand, mitte reegel. Kui sa teed midagi uut, tuleb vahepeal ka selgitada oma tegevust lihtsas keeles. Näiteks: Flock on tasuta, avatud lähtekoodiga võrgulehitseja.

Kui esmakordne külastaja ei saa aru, millega on tegu esimese kolme sekundi jooksul, oled läbikukkunud juba esimese punkti juures, mistõttu võid järgmised lugemata jätta. Ainsad isikud, kes lehte kasutavad, on need, kes juba teavad, mida see koduleht teeb. Või muidugi, masohhistid.

Eesmärk 2: ära jää korduvkülastajatele jalgu

Teine eesmärk on kaotada takistused nende külastajate/kasutajate teelt, kes juba teavad, mida nad teevad. Need on kasutajad nagu sina ise, need, kes on siin varem olnud.

Üks suurepärane tehnika, mis aitab esimese kahe eesmärgi täitmisel, on teatud leheosa dünaamiliseks muutmine. See osa võib näidata selgitusi esmakülastajale, aga kui kasutaja on sisseloginud, vahetab selgituse-osa välja mõni spetsiifilisem informatsioon (mis omakorda vastaks kolmandale eesmärgile).

Flickr on äärmuslik näiteleht, mis kuvab täiesti erinevad kodulehed sõltuvalt sellest, kas kasutaja on sisselogitud või väljalogitud. Nende jaoks on see täiuslik meetod. Leht on niiviisi seadistatud sisselogitud kasutajatele ja ka teenus on piisavalt omapärane, et on mõistlik pakkuda täiesti erinevat kasutajakogemust vastavalt grupile. See vastab suurepäraselt eesmärkidele 1 ja 2.

Eesmärk 3: Näita, mis on uus

Selleks ajaks, kui oled jõudnud kolmanda eesmärgi juurde, oled juba vastanud uute ja korduvkülastajate vajadustele. Õnnitlused, nüüd on kõik samal lehel! Nüüd on aeg avaldada muljet neile kõigile ning näidata, mis on uut.

Liiga palju kodulehti lõpetavad vastates eesmärkidele 1 ja 2. Aga kui külastaja on juba uurinud välja, mida sa teed ning ühtlasi tagasi tulnud, oled talle midagi võlgu: mis on uut? Sina tead oma kodulehte paremini kui nemad, seega ole neile teejuhatajaks. Soovita kohti, mida külastada, alustades sellest, mis iganes on uut. Blogid on selleks eriti head, kuna kuvavad postitused uuemad eespool.

Eesmärk 4: taga terviklik, usaldusväärne globaalne navigatsioon

See on lehe-ülene eesmärk, kuid see on oluline siin ära märkida, kuna lootused, mille sätid kodulehel, kanduvad edasi igale sinu võrgulehe alamlehele. Siinkohal on määravaks väikesed asjad. Kui mingi kindel globaalse navigatsiooni link asub kodulehel, peaks see asuma enam-vähem samal kohal ka kõikjal mujal. Kui jaluse-osas on kuus linki, peaksid just needsamad kuus linki asuma kõigis jalustes läbi terve lehe.

Kokkuvõtteks

Loomaks head kasutajakogemust on vaja suhelda selgelt, tulla välja pakkumistega varakult ning seejärel ka esitada see, mis lubatud. Mõtle oma kodulehest kui laulu avasalmist. Kõik, mis pead tegema, on see, et jääd viisi juurde läbi kogu kuulamiskogemuse.

Originaal: Home Page Goals
Autor: Derek Powazek
Translated with the permission of A List Apart Magazine and the author[s].

Viited:

Kommentaarid, arvamused, küsimused

Postitaja nimi:

Kommentaari pealkiri:

Kommentaari sisu:

Kontrollküsimus (loe selgitust kõrvalt)!

Vasta küsimusele: Mis värvi on taevas siis, kui seal ühtegi pilve ei ole?

Teadmiseks kommenteerijale!

Edukaks postitamiseks tuleb täita kõik väljad. Maksimaalne sisuosa pikkus on 10'000 tähemärki, teistel väljadel 200 tähemärki!

Kommentaari sisuosas saab kasutada HTML koodi, kuid seda mitte tekstitöötluseks, vaid näitliku materjali sisestamiseks. Kõik, mis asub <nende märkide vahel> kuvatakse kommentaarilehel nähtava tekstina ning märgid ise tõlgitakse erimärkideks!

Kontrollküsimus on mõeldud kuritahtlike robotite takistamiseks. Palun vasta esitatud küsimusele eesti keeles läbivalt väikeste tähtedega, nimetavas käändes ning võimalikult konkreetselt!

NB! RSS-lugemistarkvara abil kommentaare postitada ei saa!

© Margo Munner | Sisukaart