DOCTYPE - dokumenditüübi deklaratsioonid

Autor: Margo Munner | Kuupäev: 31.07.2008

Varasemates juhendites oleme kasutanud vaid ühte dokumenditüüpi - XHTML 1.0 Strict. Selle juhendi abil avame rohkem võimalusi ja vaatleme teisi deklaratsioone.

HTML/XHTML element DOCTYPE määratleb selle, millises HTML/XHMTL keele versioonis on dokument kirjutatud. Dokumenditüüpe on mitmeid, deklaratsioone nimetatakse DTD ehk Document Type Declaration.Järgnevalt kõikide kohta näited koos selgitustega.

Dokumenditüübi deklaratsioon kuvatakse HTML/XHTML dokumendi baasosas järgmisel viisil:

<?xml version="1.0" encoding="iso-8859-1"?>
<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Strict//EN"
"http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-strict.dtd">

<html xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml" xml:lang="et" lang="et">
<head>
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=iso-8859-1" />
<title></title>
</head>
<body>
</body>
</html>

Need deklaratsioonid ei ole üldjuhul pähe õpitud ka kogenumatel HTML/XHTML koodi kirjutajatel. Seetõttu kopeeri endale sobiv dokumenditüübi deklaratsioon järgnevate seast.

XHTML 1.0 Strict DTD

Tegemist on kõige uuema toimiva deklaratsiooniga. Kasutades seda deklaratsiooni tohid kasutada ainult XHTML 1.0 Strict andmebaasis lubatud elemente. Vananenud elementide kasutamine ei ole lubatud, samuti peab dokument olema korrektselt koostatud: kontrolli kõik selle deklaratsiooni abil koostatud dokumendid üle HTML validaatoriga.

<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Strict//EN"
"http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-strict.dtd">

XHTML 1.0 Transitional DTD

Ilmselt kõige laiemalt levinud dokumenditüübi deklaratsioon tänasel päeval. Võimaldab kasutada ka vananenud HTMLi osasid ja ei nõua nii korrektset koodikäsitlemist.

XHTML 1.0 Transitional võimaldab kõigi XHTML 1.0 Strict elementide kasutamist, kuid lisab neile ka mitmed HTML 4 päritolu elemente. Samuti on võrgulehitsejate mootorid ehitatud nii, et oleks võimalik ka halvastikoostatud Transitional dokumente kuvada.

<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN"
"http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd">

XHTML 1.0 Frameset DTD

Raamidega kodulehtede jaoks. Interneti.info ei julgusta kedagi ehitama oma kodulehekülge üles raamide abil, mistõttu sellel rohkem ei peatu.

<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Frameset//EN"
"http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-frameset.dtd">

XHTML 1.1 DTD

Kõige uuem XHTML deklaratsioon, kuid kasutu senikaua kuni Internet Explorer ei tunnista korrektset XHTML 1.1 serveerimismehhanismi. Ei soovita kasutada.

<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.1//EN" 
"http://www.w3.org/TR/xhtml11/DTD/xhtml11.dtd">

HTML 4.01 DTD

Kõige uuem tava-HTML deklaratsioon, mis käibel. Väljatöötamisel on ka HTML 5, kuid sellest juba siis, kui HTML 5 on võimalik kasutada. Seda deklaratsiooni ei tohiks uute dokumentide puhul kasutada, kuid Internetis ringi liikudes võib selliste lehtede otsa sattuda väga sageli, kuna HTML 4 oli Interneti suure laienemise ajal kõige uuem märkekeel.

Tegelikult jaotuvad ka HTML 4.01 dokumenditüübid kolmeks: Strict, Transitional ja Frameset, kuid siinkohal toon välja vaid Transitional versiooni. Ülejäänud HTML 4.01 dokumendideklaratsioonid juba W3 kodulehelt.

<!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01 Transitional//EN"
        "http://www.w3.org/TR/html4/loose.dtd">

Selline on siis lühike ülevaade HTML ja XHTML dokumenditüüpidest. Interneti.info õpetab ainult XHTML 1.0 Strict dokumenditüüpi.

Kommentaarid, arvamused, küsimused

Postitaja nimi:

Kommentaari pealkiri:

Kommentaari sisu:

Kontrollküsimus (loe selgitust kõrvalt)!

Vasta küsimusele: Mis värvi on taevas siis, kui seal ühtegi pilve ei ole?

Teadmiseks kommenteerijale!

Edukaks postitamiseks tuleb täita kõik väljad. Maksimaalne sisuosa pikkus on 10'000 tähemärki, teistel väljadel 200 tähemärki!

Kommentaari sisuosas saab kasutada HTML koodi, kuid seda mitte tekstitöötluseks, vaid näitliku materjali sisestamiseks. Kõik, mis asub <nende märkide vahel> kuvatakse kommentaarilehel nähtava tekstina ning märgid ise tõlgitakse erimärkideks!

Kontrollküsimus on mõeldud kuritahtlike robotite takistamiseks. Palun vasta esitatud küsimusele eesti keeles läbivalt väikeste tähtedega, nimetavas käändes ning võimalikult konkreetselt!

NB! RSS-lugemistarkvara abil kommentaare postitada ei saa!

© Margo Munner | Sisukaart