Kodulehe tegemine

Autor: Margo Munner | Kuupäev: 16.02.2008 | Kommentaarid (9)

Selle juhendiga koostame www-serveerimiseks sobivad dokumendid ning laadime need serverisse. Antud juhendi kasutamise eelduseks on, et oled lugenud läbi kõik algtaseme artiklid ning eelnevad algtaseme juhendid!

Kui oled saanud selgeks senised artiklid ja juhendid, siis annab see juhend selgitusi, kuidas oma võrguleht üles seada.

1. Kodulehe valmistamine oma arvutis

Esiteks tuleks oma arvutis kokku panna võimalikult korralik www-leht. Selleks oleks soovitatav teha kuskile eraldi kataloog (e. kaust), kuhu lood sisse juba kogu tulevase kodulehe struktuuri. Samas kohas on juba võimalik ka oma lehte enda tarbeks „jooksutada” - st. vaadata, kuidas asi välja nägema hakkab.

Kodulehe esmane fail kannab indeksfaili nimetust. See on see dokument, mis serveeritakse kodulehe külastajale esimesena, kui külastaja Sinu lehele jõuab.

Indeksfaili nimeks sobibki tavaliselt index.html.

NB! Rõhutan veelkord, et enne kodulehe maailmale avalikustamist tuleks veenduda, et avaldatav materjal on sobilik. Tutvu kindlasti ka Kehva kodulehekülje näidisega - veendu, et Sinu koduleht ei oleks kasutajavaenulik.

Enne kodulehe serverisse laadimist peaksid veenduma, et koduleht ei vastaks järgmistele tingimustele:

Allikas ja piltlikud näited: Kehva kodulehekülje näidislehelt!

3. Kodulehe serveriruum

Vali sobilik teenusepakkuja serveriruumi pakkumisel, viiteid nii tasuta kui tasulistele www-ruumi pakkujaile leiad viidete osast.

Seda valikut tehes jälgi kindlasti nii kasutajatingimusi kui ka reaalseid tehnilisi võimalusi. Näiteks HOT.ee ei luba enam oma kontole FTP kaudu ligipääsu, mis tähendab seda, et kodulehe failid (mida võib päris palju koguneda) tuleb üles laadida suhteliselt ebamugavat võrgulehitseja-liidest kasutades. Valides kohe tasulise virtuaalserveri, on (eeldatavasti) olemas ligipääs kontole FTP kaudu, sama peaks olema olukord ka ZONE.ee tasuta konto puhul. Jälgi selles osas registreerumise ajal kuvatavaid tekste ning juhiseid.

4. Kodulehe viimine serverisse

Nüüd ootab ees kodulehe serverisse viimine. Nagu juba mainitud, käituvad erinevad serveriteenuse pakkujad erinevalt. Vaatleme esmalt laiemalt levinud FTP-abil failide saatmist ning hiljem veidikene ka seda, kuidas käituda HOT.ee keskkonnas.

Nii nagu HTML-redaktoritega, on ka FTP klientprogrammide juures kasutajal lai valikuvõimalus. Siinkohal õpetan FileZilla nimelise programmi kasutamist. Oma üldistelt omadustelt on aga FTP klientprogrammid üsnagi sarnased.

FileZilla

Punasega allajoonitud osa on kiireks ühenduseks serveriga. Esimesse kasti (Address) tuleb kirjutada serveri FTP-aadress. Teise (User) kasutajanimi ning kolmandasse (Password) parool. Kõik need andmed peaksid olema saadud serveri teenusepakkujalt registreerumise käigus või järel. Kui andmed sisestatud, tuleb klõpsata nupul "Quickconnect".

Vasakpoolne (pildil ümbritsetud sinise joonega) aken kuvab Sinu arvuti sisu. Selle abil tuleks navigeerida selle kataloogi juurde, kus asuvad varemvalmistatud kodulehe failid.

Parempoolse akna sisu kuvatakse siis, kui ühendus saavutatud. Muidugi, ka see on tühi, kui valitud serveri kataloogis sisu (veel) ei ole. Igatahes ongi siis selles aknas (ümbritsetud rohelise joonega) näha Sinu serverikonto sisu.

Failide laadimine on lihtne. Valid vasakust (sinisega ümbritsetud) aknast fail(d), mida soovid serverisse saata (kas ühehaaval, kõik korraga vms) ning teed parempoolse hiireklõpsu. Seejärel tuleb valida avanenud menüüst "Upload" ning failid asuvadki teele. Failide saatmist saab jälgida alumisest aknast. Kui see taas tühjeneb, on failid edukalt serverisse saadetud.

Kui valisid teenusepakkujaks HOT.ee, tuleb nüüd kontole sisse logida HOT.ee keskkonnas ning klõpsata vasakpoolses menüüs (Minu asjad) lingil "Koduleht". Peaksid nägema järgmist pilti:

HOT.ee kliendikeskkond

Klõpsa lingil (punasega alla joonitud) "Lisa fail" ning järgmisena peaksid nägema midagi sellist:

HOT.ee kliendikeskkond

Esmalt kõpsa nupul "Browse" (üks punasega allajoonitutest) ning otsi oma arvutist lisatav fail (näiteks siis seesama mitu korda mainitud index.html. Järgmisena siis juba "Lisa fail" nupp ning veidike ootamist (HTML faili puhul on see tavaliselt väga lühike ootamine) ja ongi fail serveris. Samamoodi tuleb lisada kõik ülejäänud failid (teised HTML-failid, aga ka CSS ja pildifailid). Kui lehe kõik failid on serveris, saad oma kodulehte vaadata juba aadressilt www.hot.ee/sinuvalitudkasutajanimi/.

Alati pärast www-lehe serveris asuvate failidega tegelemist tasub oma koduleht ise üle kontrollida. Uuri, kas kõik lingid ikka toimivad ning lehed kuvatakse ka serveris täpselt nii, nagu soovid. Seda tuleks teha kindlasti peale esmakordset www-lehe üleslaadimist ning kindlasti ka nende failide juures, mida näiteks äsja uuendasid.

Kommentaarid, arvamused, küsimused

Postitaja nimi:

Kommentaari pealkiri:

Kommentaari sisu:

Kontrollküsimus (loe selgitust kõrvalt)!

Vasta küsimusele: Mis värvi on taevas siis, kui seal ühtegi pilve ei ole?

Teadmiseks kommenteerijale!

Edukaks postitamiseks tuleb täita kõik väljad. Maksimaalne sisuosa pikkus on 10'000 tähemärki, teistel väljadel 200 tähemärki!

Kommentaari sisuosas saab kasutada HTML koodi, kuid seda mitte tekstitöötluseks, vaid näitliku materjali sisestamiseks. Kõik, mis asub <nende märkide vahel> kuvatakse kommentaarilehel nähtava tekstina ning märgid ise tõlgitakse erimärkideks!

Kontrollküsimus on mõeldud kuritahtlike robotite takistamiseks. Palun vasta esitatud küsimusele eesti keeles läbivalt väikeste tähtedega, nimetavas käändes ning võimalikult konkreetselt!

NB! RSS-lugemistarkvara abil kommentaare postitada ei saa!

© Margo Munner | Sisukaart