Juhtkiri: detsember 2008

Sisestatud: 05.12.2008 | Täiendatud: 05.12.2008

Interneti.info juhtkiri võtab kokku viimase kuu jooksul Eesti internetis toimunu.

[Järgnevas artiklis avaldab oma isiklikku arvamust interneti.info omanik Margo Munner]

.ee domeenide tuleviku osas uued arengud

Protsess viia .ee domeeninimede registreerimine üle tasulisteks, kuid oluliselt avatumateks, liikus novembris veidi edasi. Sellel suunal on tegutsetud aastaid, omamoodi naljakas on olnud näha seda, kuidas ikka ja jälle kuulutatakse välja uusi „eesmärke” jõuda asjaga valmis kindlaks ajaks ja kuidas ikka ja jälle need ajakavad kaovad.

Tulevikus peaksid .ee domeene saama registreerida kõik Eestiga seotud era- ja juriidilised isikud, eeldatavasti ei tohiks ka arvu osas piirangut tekkida. Kuna see tulevik realiseerub, ei julge mina küll kuidagi oletadagi mitte. Liiga palju on tähtajad osutunud valedeks.

Swedbank.ee vs Swedpank.ee

Siitkohalt on paslik jätkata uudisega, mis rääkis meile asjaolust, et üks ettevõte on registreerinud Swedbank'i nimega sarnase domeeni: swedpank.ee.

Tegemist hakkab olema ilmselt ohtliku pretsedendiga .ee tulevases domeeninime ruumis. Kellel on õigus nõuda endale sarnase kaubamärgi või ärinimega domeeninime? Kas igal ettevõttel? Või ainult „suurtel”? Arvata võib, et teema lahendatakse kuidagi uue .ee domeeni registreerimiskorra juures, kuid millisel viisil?

Metrix.ee olukorrast...

Mõningates blogides on tõustatatud teema metrix.ee võrgukeskkonna „saatusest”. Metrix'i näol on tegemist võrgukeskkondade statistikat kogunud teenusega, mis hetkel „ametlikult maas”, kuid näiteks Peeter Marvet arvab, et tegemist on niivõrd väärtusliku projektiga, et selle peaks „päästma” võibolla isegi riik, samuti pakutakse teenuse ülevõtmist mõnele www-majutust pakkuvale ettevõttele.

Metrix'i peaks fännide meelest „eriliseks” tegema seotus Google Analytics'iga.

Rahvas hädas internetis toimuvaga

Nii võiks kokku võtta seeria uudiseid, mis eelmisel kuul internetikeskkondade ja -teenuste kohta ilmusid.

Esmalt siis asjaolu, et Pealtnägija saate abil on algatatud jaht isikute suhtes, kes tegelevad Eesti noorte ahistamisega. Järgmisena tuli uudis selle kohta, kuidas fotokeskkond lausa julgustab saatma konkursile fotosid, mis kompromiteerivad kolmandaid isikuid.

Kõige totakam uudis rääkis meile mehest, kes paaniliselt üritab kokku ajada raha, et lunastada välja võit loteriis, mille piletit ta kunagi ostnud pole. Kas see „lotovõitja” on ääretult lihtsameelne või tegeleb hoopis ise pettusega?

© Margo Munner | Sisukaart