Juhtkiri: juuli 2009

Sisestatud: 01.07.2009 | Täiendatud: 01.07.2009 | Kommentaarid (1)

Pärast pooleaastast pausi jätkan interneti.info juhtkirjade avaldamist, millega juhin tähelepanu Eesti internetimaastikul toimuvale.

[Järgnevas artiklis avaldab oma isiklikku arvamust interneti.info omanik Margo Munner]

Suvi on toonud Eesti internetimaastikule olulise katsetuse. Mõne aasta eest ajakirjandusmaastikul tiheda konkurentsi tõttu läbikukkunud idee piirata artikliteringi, mis on kättesaadavad läbi ajalehtede võrgukeskkondade, on tagasi. Ilmselt on suvi hea periood selliseid katsetusi läbi viia. Huvitav, kas sedapuhku jääb uudne lähenemine püsima? Seda huvitavam on asjaolu, et Microsoft'i juht olla äsja ennustanud, et paberlehed kaovad lähiaastatel. Tõsi, Microsoft pole kunagi hiilganud tulevikuprognoosidega, kuid on üsna kindel see, et meediamaastik peab leidma lähiaastatel uue ärimudeli.

Ajakirjandusväljaanded viimaste aastate jooksul avanud tervel hulgal uusi „alamportaale”, mille kasulikkus on isegi ilma artiklitepiiranguta küsitav. Siinkohal ongi huvitav jälgida, kas kõik need 24.ee stiilis lõppevad võrgukeskkonnad, mille omanikeks tegelikult meediaettevõtted, suudavad uutes oludes püsida? Samuti oleks huvitav teha analüüs selle kohta, kuivõrd on majanduskasvu aastatel kasvanud meediaettevõtete toimetused ning kuivõrd on vähenenud reklaamitulud.

Teise huvitava teemana püsib jätkuvalt üleval Sirje Kingseppa poolt kohtu kaudu tõstatatud probleemistik. Ajalehtede paberväljaannetes ilmunud artikli internetiversiooni tagantjärele eemaldamine on pehmelt öeldes veider ning tekitab edaspidiseks interneti toimimiseks suuri probleeme.

Äripäev kirjutas hiljuti artikli sellest, kuidas sendioksjonitel läks aastaga toss välja. Tegelikult on muutused sendioksjonite maastikul olnud veelgi ulatuslikumad. Alles on jäänud üksikud ning neistki mitmel väga vähe kaupu müügis. Seega - sendioksjonite saaga kipub lõppema.

Uued võrgulehed Eesti internetimaastikul

Arvutiõppijatel on võimalik kasutada South Park'i stiilis multifilmi VÕRk. Huvitav idee arvutimaailma tutvustamiseks.

Netiajakiri pakub võimalust lugeda mitmeid ajakirju internetist, avaldades ajakirjad sellisel kujul, millisena nad ilmuvad paberversioonis. Selline luksus on loomulikult tasuline.

Nagu juba eespool mainitud, on viimasel ajal aina lisandumas uusi võrgukeskkondi, mille omanikeks on suured tuntud meediaettevõtted. Õhtuleht ehitas äsja valmis uue ilmainfo lehe, sama on veidi varem teinud Postimees ilmajaam.ee näol.

© Margo Munner | Sisukaart