Brauserisõjad 2: ambitsioonikad ideed

Sisestatud: 26.05.2008 | Täiendatud: 26.05.2008

Sõda võrgulehitsejate turul jätkub täie hooga. Järgmisel kuul on oodata Mozilla Firefox 3 seeria tulekut. Interneti.info teeb NYTimes.com vahendusel ülevaate hetkeolukorrast sõjatandril.

Tulevik: kõik, mis vaja - võrgulehitseja?

Tulevik: kõik, mis vaja - võrgulehitseja?

Mozilla Firefox 3.0 on olnud arenduses kolm aastat, avalik testperiood on kestnud 6 kuud. Ka Microsoft avas märtsi alguses oma Internet Explorer 8 avalikeks beta-katsetusteks. Valmisversiooni lubatakse aasta lõpuks.

Brauserisõjad 2 on aga rohkemate osavõtjatega - ka Apple on muutnud varasemat poliitikat ning üritab midagi ära teha, pakkudes oma Safari-lehitsejat teistele platvormidele. Flock'i arendajad loodavad näidata tugevalt enda innovaatilist poolt, unustada ei tohi kindlasti ka Opera't.

Mozilla Firefox'il on õnnestunud saavutada arvestatav turuosa olukorras, kus konkurent Internet Explorer tuleb kaasa Windows operatsioonisüsteemiga. Lehitseja avardas algusaastatel oluliselt kasutajate kontrolli internetis leiduva materjali haldamisel (hüpikakende keelamine ja erinevad lisarakendused), mida teised siis üritasid järgi teha.

NYTimes.com väidab, et olukorras, kus e-post ja tekstitöötlus liiguvad veebipõhiseks, muutuvad lehitsejad „strateegiliselt olulisteks”. Veelgi enam - Mozilla nõukogu liige leiab, et tulemas on aeg, mil suurem osa inimesi ei vajagi oma arvutis rohkem programme, kui korralik võrgulehitseja.

Sellest lähtuvalt üritatakse teineteist üle trumbata ka veidi naljakate „propagandateadetega”. Mozilla Foundation väidab, et Firefox 3 lippab lausa kaks korda kiiremini kui varasem versioon ning kasutab vähem mälu. Uuendusena üritab Firefox 3 pidada kauem meeles külastatud kodulehti ning - teha kogutavate andmete baasil ennustusi, et aidata kasutajat veelgi rohkem oma lemmikkeskkondade kiirel ülesleidmisel. Rakenduse nimi on awesome bar, mille tõlget siinkohal ei üritagi välja mõelda. Loodetakse, et see awsome-rakendus vahetab tulevikus välja vajaduse pidada järjehoidjaid (bookmarks).

Internet Explorer'i arendusmeeskond uhkustab Web Slices rakendusega, mis võimaldab hoida kasutajal pidevalt vaateväljas mingit kindlat lehte või leheosa - näiteks jälgida reaalajas teda huvitava oksjoni toimumist. Teine rakendus peaks võimaldama kasutajal aktiveerida tekstiosa, klõpsata sellel ning saata see kiirelt teisele võrgulehele - näiteks blogimootorisse.

NYTimes.com toob välja ka Apple uue strateegia - Safari võrgulehitsejat olla juba surutud peale Windows-operatsioonisüsteemil iTunes poodi kasutavatele inimestele. Ehk siis - Safari't pakutakse läbi iTunes'i tarkvarauuenduse. Säherdune strateegia muidugi suurt osa inimesi ärritas, kuid - väidetavalt olevat asi end ära tasunud - ühe statistika järgi tõusis Safari turuosa kiirelt kolmekordseks.

Senini refereeritud NYTimes.com artiklile sooviks lisada veel märkuse, et ilmselt on oodata taaskord nende aegade tagasitulekut, mil kasutajaile kuvatakse teateid parim vaade Võrgulehitseja X... Seda hoolimata asjaolust, et näiteks Windows Internet Explorer 8 peaks teoreetiliselt tunnistama W3C standardeid.

© Margo Munner | Sisukaart