FBI loobub nõudest internetiarhiivi vastu

Sisestatud: 08.05.2008 | Täiendatud: 08.05.2008

Eelmise aasta novembris nõudis FBI Internet Archive käest andmeid ühe isiku kohta. Arhiivi asutaja Brewster Kahle vaidlustas nõude ning võitis.

Internet Archive kaebas FBI nõude kohtusse, väites, et nõue rikub sõnavabadust. FBI loobus nõudest eelmisel nädalal.

Selline töömeetod on tavaliselt ette nähtud ettevõtjate jaoks, et nad annaksid FBI-le infot oma klientide kohta ilma kohtu koralduseta. USA-s nõutakse andmeid eriti sageli just internetikasutajate kohta, samuti telefoniarveid jms.

FBI kaitses oma nõudeõigust kui olulist relva võitluses terrorismiga. Antud juhtumi osas ei täpsustanud FBI, miks nad olid nõus loobuma.

Selliseid nõudeid on FBI esitanud ajavahemikul 2003-2006 peaaegu 200'000, kuid kohtusse on nendest arutamisele läinud vaid kolm juhtumit. Need kolm on aga lõppenud kõik FBI-le kaotusega.

Internet Archive esindaja Kurt Opsahl ütles, et organisatsioon kogub väga limiteeritud andmeid oma kasutajate kohta ning kogu avalik info on FBI-le edastatud.

Internet Archive on mittetulundusorganisatsioon, mis asutati 1996. aastal USA-s eesmärgiga salvestada ja säilitada võrgulehti, et neid oleks võimalik vaadelda ka siis, kui neid enam internetist ei leia. Täna võimaldab arhiivi Wayback Machine-nimeline rakendus vaadata 55 miljardit võrgulehte, mis on internetiavarustest jäädavalt kadunud.

© Margo Munner | Sisukaart