Google ähvardab Hiina otsinguturult lahkuda

Sisestatud: 13.01.2010 | Täiendatud: 13.01.2010

Google teatas, et lõpetab Hiina turule suunatud internetiotsingus tsenseerimise ning võib riigist kogunisti lahkuda.

Sellise avalduseni jõudis Google pärast seda kui oli langenud küberrünnakute ohvriks. Google arvab, et rünnakud korraldati Hiina internetikasutajate poolt, kes ei soovi otsingutulemuste tsenseerimist. Asjasse on sekkunud isegi USA riigijuhid.

Google otsingusüsteemi Hiina turule suunatud versiooni haldamine toimub Pekingis, mis tähendab ühelt poolt seda, et süsteem peab järgima Hiina seadusi. Teiselt poolt tähendab see ka seda, et süsteemi haldamise juures tegutsevad Hiina enda spetsialistid, kes jääksid Google lahkumise korral oma tööst ilma ning seega oleks tegemist tagasilöögiga kogu Hiina interneti arengule.

Hiina internetikasutajatele tähendaks see Google kontode kustutamist ning võimalik, et isegi veel rangemat kontrolli interneti üle. Google enda jaoks tähendaks Hiinast lahkumine suurte investeeringute kaotust, sh. ka nende investeeringute, mis pole seotud otsinguga, kuna Google võib nii tülli minna Hiina keskvõimuga. Ilmselt võtavad Google koha otsinguturul üle konkurendid: neist tuntuim Baidu, aga ära märgitakse ka Netease.com, Sohu.com ja Tencent.

© Margo Munner | Sisukaart