Google katsetab privaatsete andmete kasutamist

Sisestatud: 29.06.2008 | Täiendatud: 29.06.2008

Otsingugigant Google hakkab nüüdsest üritama erinevate teenuste poolt kogutud andmete laialdasemat kasutamist, kirjutab The New York Times.

Eesmärgiks on reklaamide näitamine vastavalt sihtgrupile. Google on kogunud andmeid läbi erinevate rakenduste ning läbi küpsiste (cookie) juba kaua aega, kuid ettevõte väidab, et seni pole neid andmeid kokku viiduna kasutatud. Siiski muutis Google juba mitu aastat tagasi privaatsus-poliitikat, hoiatades kasutajaid, et kogutavat informatsiooni hakatakse kasutama suunatud sisu kuvamiseks.

Esimese sammuna asuti uurima eelmist otsitud fraasi, kuid seda tehti läbi HTTP referer-i. Tehniline muudatus seisneb ilmselt asjaolus, et nüüd hakatakse ka cookie-abil salvestatut kasutama, kuigi Google ise seda ei kinnita.

NYT artikkel loetleb mõningaid Google teenuseid, läbi mille andmeid kogutakse: DoubleClick, Google Toolbar, Google Analytics. Küsimärgiks jääb Gmail kui eriti suurt hulka privaatset infot hoidev teenus - kui Gmail ühendada varemloetletuga, on Google'l võimalik saada teada ka konkreetsed isikud.

Tõstataks küsimuse: kuidas haakub Google laialdasem tegevus varasema uudisega, mille järgi käituvad inimesed internetis „kaootiliselt” ehk ettearvamatult? Kas internetikasutajate „kategoriseerimine” on üldse võimalik? Kui iga isik on niivõrd erineva käitumisega, kuidas saab müüa reklaami? On ju reklaamimüügiks vaja laiemat sihtgruppi - sarnaselt käituvate isikute gruppi, kellele saaks kuvada neid ühendavaid reklaame.

© Margo Munner | Sisukaart