Google raamatuäri kogub vastaseid

Sisestatud: 23.08.2009 | Täiendatud: 24.08.2009

Google plaanid raamatuid skänneerida ja müüa leiavad aina enam uusi vastaseid ning seda nii USA-s kui Euroopas.

Microsoft ja Yahoo liituvad Open Book Alliance nimelise projektiga, mis vastandab ennast Google Book plaanidele. Arvatakse, et Google Book vastastega on liitumas ka Amazon.

Eelmisel sügisel jõudis Google kokkuleppele USA Autorite Gildiga, mille alusel peaks Google raamatuprojekt edasi liikuma. Kokkulepe ei ole veel kohtulikult kinnitatud, sellele on võimalik teha vastuväiteid 5. septembrini, otsus peaks langetatama 7. oktoobril. Selle aasta maikuus teatas Google, et planeerib lisada oma Google Book projektile võimaluse raamatuid osta. Samal ajal loobus Microsoft oma eraldiseisva projekti rahastamisest.

Google ise üritab igati tutvustada oma projekti positiivseid külgi. Selle jaoks on avatud lausa eraldi võrguleht. Kokkuleppe vastaste argumentideks on, et Google Books vahendusel raamatuid lugevatel isikutel pole tagatud privaatsus, et registrisüsteem on kinnine ning et tagatud ei ole hüvitised „omaniketa raamatute” eest (raamatud, mille autorid pole teada).

Euroopas on USA-s saavutatav võimalik kokkulepe tekitamas suuri vastumeelsusi: mitmed suured Euroopa kirjastajad pooldavad projekti, kuid samas kogub see ka vastaseid, eriti Saksamaal, Prantsusmaal, Austrias, ?veitsis ja Hispaanias. NYTimes.com edastab koopiakaitse seaduste eksperdi arvamuse, mille järgi ilma suuremate kirjastajate vastuseisuta USA kohus Euroopast tulevaid üksikuid kaebusi ilmselt ei arvesta. Euroopa Komisjoni tasemel arutatakse asja 7. septembril ning pigem kaldutakse soosima Euroopa päritolu samalaadseid projekte.

© Margo Munner | Sisukaart