Hiina keerab internetivideo kraanid kinni

Sisestatud: 06.01.2008 | Täiendatud: 06.01.2008

Hiina on välja töötanud ranged regulatsioonid kontrollimaks internetis avaldatavat audio-video sisu.

Alates järgmisest kuust on vaid riiklikel võrgulehtedel luba näidata filmi- või raadioprogramme. Keelatakse seksi, vägivalda, hasartmänge ja muid „sotsiaalset moraali” kahjustavate või riiklike huvidega vastuolus olevate videode avaldamine. Sihtgrupiks on eelkõige kiirelt aina populaarsemaks muutuvad videojagamise võrgulehed.

Poliitiliste videode osas langeb keeld sellisele materjalile, mis ründab riigi ühtsust, suveräänsust või territoriaalset terviklikkust. Keelatud on ka „riigisaladuste” avaldamine, mis Hiinas on väga laialivalguva tähendusega mõiste.

Kõigile programmidele ja filmidele tuleb enne avaldamist saada valitsusasutuste luba. Vastuollu minevad videod kustutatakse operaatori poolt.

Hetkel pole selge, mis saab sellistest „rahvusvahelistest” teenusepakkujatest nagu YouTube, kuid seda teenust on Hiina juba varemgi korduvalt blokeerinud. Juba praegu blokeeritakse ka mitmeid teisi välismaa võrgulehti nagu BBC, Deutsche Welle, Amnesty International jt. Suured rahvusvahelised otsingumootorid nagu Google või Yahoo kasutavad endapoolset tsenseeringut, et saada osa suurest Hiina turust.

© Margo Munner | Sisukaart