Hiina piirab maffiamänge

Sisestatud: 28.07.2009 | Täiendatud: 28.07.2009

Hiina võtab oma riigi internetikasutajatelt ära võimaluse pääseda ligi võrgulehtedele, mis on seotud vägivaldsete mängudega.

Internetimängudele, mis propageerivad vägivalda, roppusi, hasartmänge ning kuritegevust, ei pääse nüüdsest Hiinas enam ligi.

Internetimängud on Hiinas väga populaarsed ning toovad nende arendajatele suurt tulu. Eelmisel aastal teenisid vastavad ettevõtted Hiina turult 18 miljardit jüaani kasumit, mis on 77% kasv võrreldes 2007. aastaga. Suur osa internetimängudest on aga seotud vägivallaga, kuid mitmed Hiina internetimänge arendavad ettevõtted ei ole üleliia mures. Nimelt loodetakse sellele, et fantastika valdkonda kuuluvaid mänge siiski ei piirata. Seega - draakonivõitlused jäävad ilmselt alles, keelu alla läksid Maffia-stiilis mängud.

Keskvõim aina suurendab kontrolli interneti üle, tegemist on lihtsalt järjekordse sammuga. Varem on Hiina piiranud ligipääsu poliitiliselt keerukaid teemasid käsitlevatele võrgulehtedele (sh. ka Youtube), samuti üritatakse piirata pornograafia levikut. Nüüd on asutud võitlema laste mängusõltuvusega: rajatud on laagreid lastele, kes veedavad „liiga palju aega internetis” ning vabatahtlikud jälgivad, et internetikohvikutes ei oleks noorukeid. Keskvõimu statistika hindab sõltuvuses olevate laste osakaaluks lausa 10%, samuti arvatakse Hiinas, et lausa 70% alaealiste sooritatud kuritegudest on ajendatud liigsest arvutikasutusest. Lääneriikide ekspertide poolt on sellised kaugeleulatuvad hinnangud kahtluse alla seatud.

© Margo Munner | Sisukaart