Hiinas on kõige rohkem internetikasutajaid

Sisestatud: 25.07.2008 | Täiendatud: 25.07.2008

Hiina tõusis äsjaavaldatud statistika järgi maailma suurimaks riigiks internetikasutajate osas: neid peaks nüüd olema 253 miljonit.

Tegemist on siis absoluutarvuga - 253 miljonit inimest, kes kasutasid Internetti juunikuu jooksul. Varem hoidis esikohta Interneti sünnimaa USA. Hiina andmetesse võib aga suhtuda skeptiliselt, kuna tegemist on Rahvavabariigi keskvalitsuse statistikaga.

Sellegipoolest tundub, et olümpiamängude avatseremooniaga saab Hiina end näidata mitmekülgselt „maailma suurima” riigina. Hiina on juba suurima rahvaarvuga riik, SKT osas käivad vaidlused - taaskord selle üle, kes mida usub. Arvata võib, et isegi kui statistika näol on tegemist mõningase kommunistliku „moonutusega”, ei ole tegelik olukord valesti hinnatud.

Statistika väidab, et juunis 2008 kasutas Hiinas Internetti 56% rohkem inimesi, kui aasta varem. Kui aga võtta internetikasutajate suhtarv elanikkonda, siis on arenguruumi tublisti - vaid 19,1% kõigist Hiina elanikest kasutab Internetti.

Hiina Internetis valitsevad omad „reeglid”: valitsus julgustab internetikasutust äri ja hariduse edendamisel, kuid blokeerib mitmeid „vastuolulisi” lehti, sealhulgas neid, mis kritiseerivad kommunistlikku re?iimi. Blokeeritud on ka inimõiguslaste, dissidentide ja mõningad välismeedia võrgulehed.

Arenguruumi on Hiina Internetil veelgi. Nii näiteks on hinnanguline internetiteenuste tulupool oluliselt madalam USA vastavast numbrist. Kõik Hiina internetiteenused kokku andsid 2007. aastal 40,5 miljardit jüaani kasumit (5,9 miljardit USD). Võrdlusena on toodud, et ainuüksi USA Interneti reklaamitulu 2007. aastal oli 21 miljardit USD.

Internetiettevõtted näevad edaspidi suurimat potentsiaali eelkõige Hiina mobiilses surfamises. Hiinas on 500 miljonit mobiiltelefoni kasutajat ning 3G laienemise korral oleks tegemist suure hulga võimalike internetikasutajatega.

© Margo Munner | Sisukaart