ICANN avardab domeenide kasutusvõimalusi

Sisestatud: 28.06.2008 | Täiendatud: 28.06.2008

Neljapäeval võttis ICANN vastu domeenide registreerimise muudatused, mis avardavad oluliselt domeeniregistreerijate võimalusi. Häkkerid vastasid sellele rünnakutega ICANN ja IANA võrgulehtedele.

Esimene suur muutus on see, et võimalikuks saab olukord, kus ettevõtted või asutused registreerivad endale esimese taseme domeeninime (top-level domain ehk TLD). Seega on kuskil 2009 kevade paiku võimalik registreerida esimese taseme domeene stiilis .coke või kasvõi .eesti.

Selle kõige korraldamiseks ja võimalike konfliktide ärahoidmiseks luuakse eraldi protseduur, mis sisaldab ühelt poolt suuri registreerimistasusid ning samal ajal registreeritud kaubamärgi eelisostuõigust neile, kellele kaubamärk kuulub. Esialgu arvatakse TLD registreerimise hinnaks umbes 100'000 USD, kuid ajapikku see võib langeda. Juhul, kui mitmel ettevõttel on soov registreerida ühte esimese taseme sellist domeeni, mis ei ole parasjagu kaubamärgina registreeritud, toimub domeeninime oksjon või loterii.

Järgmine oluline muudatus seisneb asjaolus, et domeenide registreerimises kaob ladina-tähestiku sundus ning edaspidi saab kasutada ka näiteks Hiina või Vene tähestiku tähemärke.

ICANN ise nimetab uuendusi suurimaks Interneti laiendamiseks 40 aastase ajaloo jooksul.

Häkkerid ründavad interneti võtmelehti

Väidetavalt Türgi päritolu häkkerid NetDevilz grupist ründasid neljapäeval mitut interneti „võtmeasutuse” võrgulehte ning on võimalik, et põhjuseks on uued domeenide registreerimise reeglid.

Tegemist on juba mitmenda näitega uuest ründemeetodist - vahetatatakse domeenide nimeserverid. Esmalt juhtus see Comcast kodulehega, kuid nüüd jõudis kätte ka selliste organisatsioonide nagu ICANN ja IANA kord.

Kogu sündmuste käigu teeb aina veidramaks asjaolu, et need kaks organisatsiooni on need, kes ise korraldavad domeenide registreerimist ning ip-aadresside määramist kindlatele domeenidele. Nii oligi ümbersuunatud lehtedel üleval ingliskeelne tekst, mis tõlkes võiks tähendada midagi järgnevat: „Teie arvasite, et kontrollite domeene, kuid see ei ole nii! Kõik teavad valesti. Meie kontrollime domeene, sealhulgas ICANNi oma! Kas te ei usu meid?”.

IANA ja ICANNi liiklus suunati samale IP-aadressile, mida kasutati ka eelmisel nädalal samalaadses rünnakus. ICANNi poolt esialgu kommentaare pole.

© Margo Munner | Sisukaart