ICANN nõukogu juhiks tõusis Peter Dengate Thrush

Sisestatud: 04.11.2007 | Täiendatud: 04.11.2007

ICANN nõukogu sai reedel uue juhi - senise juhi Vinton Cerf'i asemel asub ICANN-i etteotsa Uus-Meremaa kodanik Peter Dengate Thrush.

Peter Dengate Thrush

Peter Dengate Thrush
Allikas: Flickr

Peter Dengate Thrush on 52-aastane Uus-Meremaa advokaat, kes on seni tegutsenud just „interneti seadusandluse” valdkonnas. Trush vahetab välja Vint Cerf'i, kes ütles: „ICANN on liikunud asutamis-olekust stabiilsesse olekusse. Peter saab sellest aru ning /.../ on suurepärane valik hoidmaks organisatsiooni tugeva ja fokuseerituna”.

Trush'i suurimaks konkurendiks oli itaallane 57-aastane Roberto Gaetano, kellest sai aseesimees.

Uute ümberkorraldustega üritab ICANN muuseas muuta ka arusaama organisatsioonist kui liiga USA-keskesest. On ju ICANN Ameerika Ühendriikide asutus, asudes Californias ning seni oli seda ka juhtinud ameeriklane. ICANN hääleõiguslikke liikmeid on 15, kellest siiski vaid kolm on USA kodanikud.

Trush ega Gaetano ei ole niivõrd tuntud kui Cerf, samuti pole neil pikaajalisi sidemeid Internetiga, kuid siiski on tegemist ICANN-is väga kõrgelt hinnatud isikutega.

64-aastane Vint Cerf (täisnimega Vinton Gray Cerf) on isik, kes oli 1970' aastatel üks internetiprotokollide rajajaid. ICANN nõukogu esimehe ametikohast astus ta tagasi ametiaja lõppemise tõttu.

Erinevalt Gaetano'st on Trush'i „juured” seotud kindla huvigrupiga - riikidepõhiste domeeninimede pooldajatega. Enne ICANN-iga liitumist oli Trush InternetNZ esimees - organisatsioon, mis jooksutab Uus-Meremaa domeeninime „.nz”.

Gaetano on ICANN-iga tugevamini seotud - ta liitus nõukoguga 2006. aastal, olles eelnevalt olnud hääleõiguseta liige ICANN-i ühes komitees (At-Large Advisory Committee), mis tegutseb üksikisikute huvide kaitsmisega Internetis. Varasem taust on Gaetano'l Euroopa telekommunikatsiooni valdkonnas ning seal on ta olnud tegev rohkem kui kolm aastakümmet.

Peter Dengate Thrush pärib Cerf'ilt organisatsiooni, mis on kasvanud kõvasti. ICANN annab 2008. aastal tööd umbes sajale inimesele ning eelarveks 41,6 miljonit USD. 2001. aastal näiteks oli palgal kümmekond inimest ning eelarveks 3,78 miljonit USD.

© Margo Munner | Sisukaart