• Avaleht
  • Uudised
  • Internetifirmad koostavad totalitaarsetes riikides tegutsemise reeglid

Internetifirmad koostavad totalitaarsetes riikides tegutsemise reeglid

Sisestatud: 06.08.2008 | Täiendatud: 06.08.2008

Interneti suurettevõtted Google, Yahoo! ja Microsoft on lähedal kokkuleppele, millega kehtestatakse reeglid tegutsemiseks sellistes riikides, mis tsenseerivad internetikasutust.

Väidetavalt on jõutud kokkuleppele reeglite põhisisus, kuid tegelik töö seisab veel ees. Lisaks internetiettevõtetele on leppega seotud ka mitmed muud, eelkõige siis sõnavabadust ja inimõigusi kaitsvad organisatsioonid, ära on märgitud ka Vodafone ja France Telecom.

Kogu protsess on kestnud mõnda aega. Esmased sammud astuti jaanuaris 2007. Toona vastati USA poliitikute poolt tõstatatud probleemile, et internetiettevõtted lähevad kasumi teenimise eesmärgil tsensuuriga koostööle. Eriti kurjaks saadi Yahoo! peale, kes aitas 2005. aastal Hiina valitsusel tuvastada ajakirjanik Shi Tao isiku. Ajakirjanik saadeti pärast seda kümneks aastaks vangi.

Järgmine problemaatiline olukord ootab meid kohe ees - Pekingi Olümpiamängud 2008. Juba eelnevalt on Hiina tsensuur üritanud piirata olümpiakülaliste ligipääsu mõningatele võrgulehtedele.

© Margo Munner | Sisukaart