Internetiotsingud muutuvad „sotsiaalseks”?

Sisestatud: 09.10.2008 | Täiendatud: 09.10.2008

USA päritolu otsingumootorid liiguvad aina Web 2.0 suunal - avarduvad kasutajate võimalused sekkuda otsingutulemuste kuvamisse.

Suvise uudise järgi annab Google osadele kasutajatele võimaluse katsetada uut rakendust - nupp, mille abil saab anda oma hinnangu otsingutulemusele. Siinkohal peetakse küll võimalikuks, et eesmärgiks pole mitte otsingutulemuste parandamine, vaid pigem aina suurema hulga isikuandmete kogumine, et siis kuvada sobivaid reklaame.

Lühikest aega käigus olev uus otsing Wikia aga põhinebki kasutajatepoolsel sekkumisel. See otsing võimaldab nüüdsest ka veel erirakenduste valmistamist - Wikia Intelligent Search Extension (WISE).

WISE abil saab võrgulehe omanik lisada otsingutulemuste juurde omale meelepärast informatsiooni - uudiseid, ilmagraafikuid, pilte jms.

Lisaks „sotsiaalsele” Wikia otsingule on viimasel ajal pakkunud kõneainet ka otsingumootor Cuil, kuid kumbki uus ja huvitav pole praegusel hetkel suutnud arvestatavat turuosa saavutada. Kui Wikia omanikud kiidavad kasutajaid suure panuse eest, on otsingu turuosa augustikuu seisuga olematud 0,000079%. Veidi paremini läks Cuil'il: 0,0070%, aga uuringu autorid mainivad kohe ka fakti, et edaspidine kasv võib oodata pigem Wikia otsingut, Cuil'ile hinnatakse turuosa kaotust.

© Margo Munner | Sisukaart