Kohus käskis blogi sulgeda

Sisestatud: 28.03.2008 | Täiendatud: 28.03.2008

Tartu maakohus lõi pretsedendi ja käskis Lõuna-Eesti tuntud kirjanikul ja poeedil Olavi Ruitlasel sulgeda oma blogi, kuna tema eksabikaasa pidas seal avaldatud teksti solvavaks, kirjutab Postimees.

Kohtumääruse kohaselt pidi Olavi Ruitlane (38) viivitamatult sulgema oma blogi ning lõpetama mis tahes viisil eksabikaasa Marika Ruitlase (38) au väidetava teotamise.

Olavi Ruitlane ütles BNSile, et blogis oli tema tulevase raamatu interaktiivne käsikiri, millest tema eksabikaasa pidas kontekstist väljarebituna mõnda kirjarida solvavaks.

Olavi Ruitlase sõnul ei ole tema ekskaasa rahul ka blogis avaldatud kahe fotoga, millele naisel tegelikult autoriõigus puudub. Fotodel on kujutatud täiesti sündsalt neli naist ümber Hannes Varblase ning lisatud pildiallkiri „Varblane ja neli harakat”. Ruitlasel on kavas kohtumäärus vaidlustada.

Blogijad võrdlevad Ruitlase juhtumit „Magnusega”

Mitmed Eesti blogijad võrdlevad tänast Tartu maakohtu otsust käskida poeet Olev Ruitlasel oma blogi sulgeda Kadri Kõusaare filmi „Magnus” näitamiskeeluga.

Eesti noorteühenduste liidu noortepoliitika juht Gerd Tarand leiab, et kohtuotsuse puhul on tegemist Eestis kasvava tendentsiga alustades filmist „Magnus” ning lõpetades veebikommentaaridega. „Mingid suuremad blogispetsid võiks nüüd kokku lugeda, kui palju kohalikke veebipäevikuid samadel alustel kinni võiks panna, kui see otsus püsima jääb,” kirjutab ta.

Hola.ee's avaldab blogija arvamust, et sarnased otsused hakkavad tihenema, kuid möönab, et igaüks peab oma tegude eest vastutama. „Samas miks peab sulgema? Postitusi saab ju eemaldada? Või oli terve blogi täis selliseid postitusi, mis solvasid autori eksnaist?” küsib blogija.

Kõige äärmuslikumalt on siiani reageerinud kohtuotsusele kirjanik ja Eesti Iseseisvuspartei peasekretär Sven Sildnik (Kivisildnik), kes kutsub üles taolise tegevuse vastu võitlema ning võrdleb samuti seda juhtumit Kõusaare filmi näitamise keelustamisega.

Interneti.info tunneb aga huvi selle vastu, kuidas kavatseb Eesti õigussüsteem välismaal, Blogspot.com serveris asuvate blogide autoreid tuvastada?

© Margo Munner | Sisukaart