Kreml otsib võimalusi interneti kontrollimiseks

Sisestatud: 28.10.2007 | Täiendatud: 28.10.2007

Peale aastatepikkust interneti ignoreerimist ning keskendumist „traditsioonilise meedia” tsenseerimisele, on Venemaa valitsusmeelsed jõud pööranud oma tähelepanu küberruumi poole, kirjutab Washington Post.

Kui siiani keskendus Putini-re?iim televisiooni ja ajakirjanduse kontrollimisele, siis nüüd üritatakse leida võimalusi internetis levivate kriitiliste raportite ja diskussioonide ohjeldamiseks.

Putini pooldajad loovad jõudsalt valitsusmeelseid uudiste ja popkultuuri võrgulehti ning ostavad üles seni sõltumatuid keskkondi. Aga see pole veel kõik...

Räägitakse isegi täielikult Vene päritolu arvutivõrgu loomisest - suurest Internetist eraldiseisev võrk, mida oleks võimudel palju kergem kontrollida.

Paljud inimesed Washington'is arvavad, et Putinil polnud vaba interneti vastu midagi senikaua, kuni tegemist oli nõrga meediumiga. Täna on aga interneti kasutusvõimalus juba 25 protsendil Venemaa täiskasvanutel - 2002. aastal oli sama number vaid 8 protsenti. Vene internetieksperdid ise arvavad, et pöördepunkt tuli 2004. aastal, mil blogid ja tsenseerimata võrguväljaanded aitasid korraldada valitsusevastast tegevust Ukrainas.

Tänane Kreml on aga valmis omapoolsete internetijõududega, kui tänavatel peaks olukord keeruliseks minema. Kevadel peeti eelproov - tänu valitsusmeelsete tegevusele suudeti lämmatada valitsuse vastase meeleavalduse teated internetis.

Juulis selgitas Putin aga Venemaa julgeolekunõukogule plaani, mille järgi peaks Venemaast saama maailma informatsiooniliider 2015. aastaks. Vene meedia teatas, et need plaanid näeksid ette uue võrgu loomise - eraldiseisvana globaalsest Internetist ning avatud ainult endistele NSVL liikmesriikidele. See internet peaks toetama domeeninimesid vene kirillitsas. Vene ametnikud uurivad aga Hiinas loodud interneti kontrollmehhanisme.

© Margo Munner | Sisukaart