Microsoft loobub raamatuotsingu arendamisest

Sisestatud: 24.05.2008 | Täiendatud: 24.05.2008

Microsoft teatas reedel, et lõpetab projekti, mille käigus sooviti skänneerida miljoneid raamatuid ja teadusartikleid eesmärgiga need internetis avaldada.

NYTimes.com väidab, et otsus on tingitud Microsoft'i uuest strateegiast - ettevõte soovib tõmbuda tagasi mõningatest sellistest projektidest, kus nähakse selget allajäämist konkurent Google'le.

Nii Google kui Microsoft on senini skänneerinud vanemaid raamatuid, millele autoriõigused enam ei rakendu, samas on tehtud ka mõningaid kokkuleppeid väljaandjatega. Google-poolne tegevus on olnud veidi julgem - ettevõte skänneerib ka autoriõigustega kaitstud raamatuid ilma loata ning kuvab otsijaile lühikesi fraase neist raamatutest.

Microsoft'i otsus jätab keerukasse olukorda Internet Archive'i - organisatsiooni, kellele Microsoft maksis raha skänneerimisteenuse läbiviimise eest. Internet Archive juht Brewster Kahle ütles, et finantseerimine lõpetatakse aeglaselt, mistõttu on võimalik projekti mõnda aega veel töös hoida. Ka mõned raamatukogud, kes antud projektis osalevad, andsid teada, et planeerivad jätkata projektis osalemist.

Microsoft'i andmeil on juba digitaliseeritud 750'000 raamatut ning 80 miljonit teadusajakirja artiklit. Google uhkustab aga miljoni skänneeritud raamatuga ning loodab jõuda 15 miljoni raamatuni kümne aastaga. Google võimaldab raamatutele vaba ligipääsu läbi oma otsingumootori, kuid ei võimalda teistele otsingusüsteemidele ligipääsu andmebaasile.

Varem on nii Google kui Microsoft'i raamatuprojekti kritiseerinud mitmed suured raamatukogud, kes ei soovi ettevõtete poolt rakendatavaid „eritingimusi” skänneeritud failidele.

© Margo Munner | Sisukaart