Microsoft leiab: Maailm on väike. Väga väike!

Sisestatud: 04.08.2008 | Täiendatud: 04.08.2008

USA suurettevõte Microsoft viis läbi uuringu oma Windows Live Messenger võrgus (endine MSN Messenger) ning avastas: ükskõik milline sõnumivõrgustikku ühendatud isik on teise isikuga seotud seitsme või vähema arvu isikute kaudu.

Nagu me teame, on kõiksugu suhtlusvõrgustike üheks vahvaks omaduseks „sõprade sõbrad” stiilis informatsioon. Microsoft kasutas oma Windows Live Messenger'i andmeid uuringus, et tuvastada, kuipalju suhtlusprogrammi kasutajaid lahutab ühte konkreetset isikut teisest. Microsoft ise soovib laiendada uuringu tulemust nii, et vastatud saaks küsimus: mitu inimest lahutab Sind ükskõik millisest teisest inimesest sellel planeedil.

Uurimus viidi läbi kasutades 30 miljardi vestluse andmeid. Neid vestlusi pidasid omavahel 180 miljonit inimest. Tulemus: iga sõnumivõrgustiku kasutaja on seotud teise kasutajaga keskmiselt 6,6 isiku kaudu!

Seega - laiendades uuringu tulemusi kogu maailma elanikkonna suhtes, on täiesti reaalne, et minu ja Sinu „vahele” jääb väga väike number ühiseid tuttavaid. Või näiteks tuleb Sinul teha kõigest seitse telefonikõnet oma tuttavate tuttavatele, et jõuda välja Bill Gates'ini... või minul hoopistükis George W. Bush'ini... ja nii edasi.

Teooria, mis jutustab väikesest maailmast, on olnud käibel juba aastakümneid. Washington Post toob omapoolses artiklis välja terve ajaloo. Varasemalt on folkloori-tasemel leitud, et juhuslikult valitud inimesi ühendab omavahel kuus isikut. Kuna numbrid on suhteliselt sarnased, leiavad Microsoft'i uurijad, et tegelikkuses võib eksisteerida isegi muutumatu number, mis ühendaks meid kõiki. Sedapuhku oli tegemist siiski keskmise arvutamisega.

Washington Post proovib meid ka veidi hirmutada. Kui teadlased suudavad tõestusele rakenduse leida, on võimalik „mobiliseerida” ükskõik kui suur hulk inimesi. Washington Post kirjutab küll, et seda kasutataks näiteks heategevuslike kampaaniate puhul või ühistegevuse koordineerimiseks, aga kes saab kindel olla...

© Margo Munner | Sisukaart