Microsoft ostab osaluse Facebook'is

Sisestatud: 25.10.2007 | Täiendatud: 27.10.2007

Microsoft ostab 240 miljoni USD eest osaluse Facebook'is. Selle järgi on Facebook väärtuseks 15 miljardit USD.

Microsoft võitis Google pakkumist, lõpptulemuseks on 1,6 protsendine osalus sotsiaalvõrgustikus. See on aga oluliselt väiksem, kui varasemate kuulujuttude järgi eeldati, siis oli juttu 5-10 protsendist.

„Viime hea meelega partnerluse Microsoft'iga uuele tasemele,” ütles Facebook esindaja Owen Van Natta. „Leiame, et see laiendatud suhe võimaldab Facebook'il jätkata innovatsiooni ning kasvada tehnoloogialiidriks ning suurtegijaks sotsiaalvõrgustike seas, samuti tuua asjakohast reklaami rohkemale kui 49 miljonile Facebook'i kasutajale.”

Nii Van Natta kui Microsoft'i esindaja Kevin Johnson rõhutasid, et selle tehingu eesmärgiks on eelkõige reklaamialase koostöö laiendamine kahe firma vahel. Ära märgitakse asjaolu, et Facebook'i asutaja Mark Zuckerberg ei võtnud osa tehingust teavitamise pressikonverentsist.

Kogu tehing ning Microsoft'i ülistav hoiak on veider, kuna veel veidi aega tagasi nimetas Microsoft'i tegevdirektor Steve Ballmer Facebook'i ning teised sotsaalvõrgustikud vaid „moehulluseks”.

Uue kokkuleppe tulemusena on Microsoft ainus reklaamipartner Facebook'ile. Microsoft'i poolt edastatavad reklaamid hakkavad ilmuma nii USA kui rahvusvahelistele kasutajatele.

„On täiesti selge, et Microsoft'i liigutus polnud ajendatud majanduslikest põhjustest”, ütles analüütik Andrew Frank CNET News.com'ile. „Microsoft otsib võimalust kinnitamaks ennast väljakujunevasse sotsiaal-meedia reklaaminduses ning partnerlus Facebook'iga on hea võimalus saamaks struktuuriosas edumaad.”

Van Natta ja Johnson rõhutasid, et tehingu tulemused ei integreeri kummagi ettevõtte teenuseid teineteisega. Facebook'i ei hakata integreerima Microsoft'i teenustega, samuti ei ole oodata ka Windows Live Messenger'i suhtlustarkvarale Facebook'iga seotud lisasid.

Frank arvas aga, et partnerlus võib kergelt kasvada: „Ma arvan, et (Microsoft) võib saada rohkemat. Microsoft'i mõju laieneb kaugemale kui ainult reklaamiplatvormi loomine”.

Kui pressikonverentsil küsiti Google pakkumiste kohta, ütles Van Natta, et Microsoft'i eeliseks oli varasem koostöökogemus. „Me oleme töötanud koos Microsoft'iga rohkem kui aasta ning see partnerlus on olnud meie mõlema jaoks suurepärane.”

Google tegevdirektor Eric Schmidt keeldus kommenteerimast võimalikke Google poolt tehtud pakkumisi Facebook'ile. Google kaasasutajal Sergey Brin'il oli aga rohkem öelda, kuigi ka tema tegi seda üldsõnaliselt: „Vahetevahel me kaotame ühe siin, teise seal. Mõned meie konkurendid võivad olla nõus kulutamaks väga suuri rahasummasid... meie oleme huvitatud aga jätkusuutlikest tehingutest, seega ei osale sellistel tehingutel.” Schmidt lisas, et „Ülepakkumine. See häirib mind alati ja Sergey rahustab mu maha.”

Facebook kinnitas, et tehinguga ei kaasne uusi reegleid ega piiranguid neile tuhandetele arendajatele, kes on töötanud koos Facebook'iga alates arendustplatvormi avamisest selle aasta maikuus.

Facebooki väärtuse nii kõrge hindamine on viimane märk Silicon Valley suurtest ootustest kõrge kasutajate arvuga interneti-ettevõtete suhtes. Kuna vähemalt praegu on tegemist ainult suure kasutajaskonnaga, mitte aga kõrge tuluga, siis paljude arvates meenutab see taas 2000. aasta internetimulli, kirjutab DELFI LHV leht.

Reklaami seisukohast töötavad kõige paremini leheküljed, kus haldaja kogub kasutajate suhtes detailset informatsiooni. Facebook on siin eeskujulik näide, kuna teab oma kasutajate paiknemist/elukohta, vanust, sugu, hobisid ja lemmikmuusikat - kõik see on aluseks efektiivsele ja suunatud reklaamile.

Lisaks plaanitakse portaalis suurendada keelte valikut, laienedes esmajoones Euroopasse, kus interneti reklaamiturg on oluliselt ebaküpsem ja killustatum kui USAs. Käesoleva aasta lõpuks oodatakse USA suhtlusportaalides reklaamikulude kasvu $900 miljonini, sarnastel lehekülgedel mujal maailmas on prognoositud numbriks $335 miljonit.

Põhjus, mis Microsoft tehingust nii huvitatud oli, peitub ettevõtte kartuses, et suure hulga inimeste jaoks võib Facebook muutuda koduleheküljeks, kust oma igapäevast teekonda internetis alustatakse. Midagi kummalist siin poleks, kuna taolised portaalid on juba praegu inimeste käitumist muutmas, näiteks ei saada kasutajad endisel määral e-maile, vaid suhtlevad portaalisiseste sõnumite abil. Lisaks näeb Microsoft ostus sünergiat teenuste ühildamise teel, suurepäraselt saaks portaali integreerida muusika allalaadimise teenuse.

Kahtlemata on tehing kasulik Facebookile, kes saab võimaluse investeerida uutesse teenustesse, osta vajalikke seadmeid, sooritada ülevõtmisi ja palgata programmeerijaid, lisaks soovitakse suurendada töötajate hulka praeguse 300 pealt 700-ni. Lähinädalatel kavatsetakse tutvustada ka uut süsteemi, mis lubab klientidel külastada automatiseeritud lehekülge, kus saab eelvalikute põhjal rakendada suunatud reklaame.

© Margo Munner | Sisukaart