• Avaleht
  • Uudised
  • Raamatukogud väldivad raamatute internetis avaldamise lepinguid

Raamatukogud väldivad raamatute internetis avaldamise lepinguid

Sisestatud: 23.10.2007 | Täiendatud: 23.10.2007

Mitmed suured USA raamatukogud on võtnud tõrjuva hoiaku Google ja Microsoft'i pakkumistele skänneerimaks nende raamatuid arvuti andmebaasidesse, kuna neile ei meeldi piirangud, mida need ettevõtted soovivad uutele digitaalsetele kogudele seada, kirjutab The New York Times.

Raamatukogud allkirjastavad lepinguid hoopis organisatsiooniga Open Content Alliance - mittetulundusliku üritusega, mille eesmärgiks on materjalide lai kasutuselevõtt.

Raamatukogud, kes teevad koostööd Google'ga peavad leppima teatud tingimustega. Nende seas näiteks sellega, et teiste kommertsprojektide jaoks on need andmebaasid suletud. Microsoft'i poolt on seatud sarnane piirang. Open Content Alliance teeb aga materjali avalikuks ükskõik millisele otsingusüsteemile.

Google maksab raamatute skänneerimise ega saa otsest kasu selle abil loodavatest lehtedest, kuigi raamatud teeksid Google otsingumootori kasulikumaks ning väärtuslikumaks.

Google'ga on lepingu sõlminud mitmed tuntud raamatukogud ning nende baasil soovib Google järgneva aastakümne jooksul skänneerida suurusjärgus 15 miljonit raamatut.

Vastuseis mitmete teiste raamatukogude poolt viitab aga sellele, et paljude inimeste eesmärgiks akadeemilises maailmas on interneti kui globaalse teadmiste varahoidla arendamine. Selline varahoidla peaks aga olema vaba ettevõtete ärihuvidest.

© Margo Munner | Sisukaart