• Avaleht
  • Uudised
  • Rio foorumil arutletakse USA kontrollitava Interneti üle

Rio foorumil arutletakse USA kontrollitava Interneti üle

Sisestatud: 11.11.2007 | Täiendatud: 11.11.2007

Järgmisel nädalal koguneb Rio de Janeiro's ÜRO Internetivalitsemise Foorumile (UN Internet Governance Forum) umbes 2000 osalejat sajast riigist.

Foorum, millel pole tegelikult mitte mingisugust võimu surumaks peale reegleid Internetis, loodi 2005. aastal. Eesmärgiks oli pakkuda erinevatele osapooltele võimalust rääkida Interneti temaatikal.

Plaani järgi on kavas seekord rääkida eelkõige küberkuritegudest ning pedofiiliast, aga ka spämmist, sõnavabadusest ning kergemast ligipääsust Internetile. Kui nendel teemadel on osapooled suuresti üksmeelel, siis eeldatavasti kujuneb foorumi kõige palavamaks teemaks hoopis USA jätkuv võtmeroll Interneti valitsemise juures ning ICANN.

2005. aastal pakkus Euroopa Liit välja võimaluse, et ICANN-il võiks olla rahvusvaheline järelvalveorganisatsioon. Mitmed grupid kardavad aga, et sellisel juhul hajuks vastutus Interneti ees ning võimalikuks saavad poliitilised piirangud - näiteks Hiina ning Myanmar.

Kahe aasta eest Tuneesias leppisid riikide liidrid siiski kokku, et USA jääb Interneti osas juhtivaks riigiks. Seekordse foorumi esimesel päeval - esmaspäeval - kõnelevad aga selliste riikide esindajad nagu Hiina, Iraan, Venemaa ja Brasiilia. Arvestates poliitilist olukorda maailmas, võib eeldada, et nende sõnavõttudes ei ülistata hetkeolukorda.

Siiski võib ka eeldada seda, et lisaks poliitilistele teemadele, tõstatub ka „domeeninimed ja erinevad tähestikud” temaatika.

Rohkem arvamusi ning informatsiooni viidete osas.

© Margo Munner | Sisukaart