• Avaleht
  • Uudised
  • Sendioksjon - kas kaval idee, loterii või röövimine?

Sendioksjon - kas kaval idee, loterii või röövimine?

Sisestatud: 13.06.2008 | Täiendatud: 13.06.2008

Sellel nädalal on Eesti meedias tõstatunud sendioksjoni-temaatika. Sendioksjon on oksjonivariant, kus oksjoni korraldaja teenib iga tehtud pakkumise pealt, toodete hinnad on üliväiksed ning suurenevad iga pakkumise järel vaid ühe sendi võrra. Interneti.info teeb kokkuvõtte.

11. juunil kirjutas Postimees, et internetis tegutsev sendioksjon on järjekordne omanikele suuri kasumeid tootev äriidee, mis meelitab SMS-pakkumisi tegema ja võib teismeliste mobiilikasutajate vanemate rahakotti ootamatu ja valusa augu lüüa.

Sendioksjon meelitab madalate alg- ja lõpphindadega, ent tegelik osalemiskulu sõltub sellest, mitu pakkumist teha. Samas artiklis toodud arvutuskäigu järgi võis oksjonikorraldaja poes 15'900 krooni maksva rolleri eest teenida kaks korda suurema summa, positsioneerimisseadme eest isegi 10-20 korda suurema summa.

Firma esindaja Antti Pelli ütles Postimees.ee'le, et neil on ka vastupidiseid näiteid. Eile oksjonil olnud 32 tolline LCD televiisor müüdi lõpphinnaga alla 10 krooni. See konkreetne toode olevat sendioksjonile toonud üle 10 000 krooni kahjumit. Antti Pelli rääkis, et nemad võtsid oma kahe kuu eest tegevust alustanud oksjoniveebi loomisel eeskuju vastavatest Soomes tegutsevatest firmadest.

Paar päeva hiljem tuleb aga teade, et Soomes on alustatud politsei-poolset uurimist ühe sendioksjoni korraldaja suhtes, kuna seal kahtlustatakse, et sendioksjon on ebaseaduslik loterii.

Eestis arvab sarnaselt vaid Tartu Ülikooli matemaatika-informaatikateaduskonna emeriitprofessor Ene-Margit Tiit, kes kirjutas: tegemist on sarnaselt igasuguste loteriidega sellise mänguga, kus suur hulk inimesi (vabatahtlikult) kaotab väiksema summa ja üks võidab suhteliselt suure summa. Seejuures on mängu korraldaja panused määranud nii, et keskmiselt on tema arvestatavalt kasumis, kuigi juhuslikel erandjuhtudel võib asi ka teisiti olla.

Maksu- ja Tolliameti õiguseksperdi hinnangul pole internetis tegutsevad sendioksjonid hasartmängud hasartmänguseaduse ega loteriiseaduse tähenduses, sest võitja välja selgitamisel puudub juhuslikkus.

Hasartmäng koosneb kolmest universaalsest elemendist: panus, juhuslikkus ja võit. Maksuameti hinnangul tehakse sendioksjonitel küll panuseid, aga juhuslikkuse elementi pole.

Samuti puudub Maksu- ja Tolliameti hinnangul sendioksjoneid korraldavate firmade tegevuses ka võiduelement, kuna isik ostab ju toote välja.

© Margo Munner | Sisukaart