Starman piirab tipptundidel failivahetuse kiirust

Sisestatud: 28.11.2007 | Täiendatud: 28.11.2007

Minut.ee edastas esmaspäeval Tundmatu Sõdurina esineva Starmani kliendi tõdemuse, et telekommunikatsioonifirma piirab failivahetusprogrammide kasutamisel liiklust nii palju, et interneti püsiühendus toimib vaid kümnendiku ulatuses mahust, mille eest kasutaja on maksnud.

Oma hüpoteesi kontrollimiseks tegi mees katse, kus ta käivitas kahes arvutis samaaegselt sama torrenti tõmbamise. Esimene arvuti oli internetiga ühendatud läbi Starmani (4 Mb/s) ja teine läbi Elioni (1Mb/s).

„Nagu arvasin, kogus Elioni ühenduse otsas tõmbav test end peatselt ~100kB/s juurde ning upload oli stabiilne. Starmani ühenduse otsas tegutseva torrenti download aga vähkres kusagil 30-60kB/s kandis. Seejuures tekkis kiiruse statistikat vaadates uploadi joonele iseloomulik „jõnks” (ühenduste katkemine ja taasloomine),” kirjeldas ta.

Starmanis pettunud klient avaldas arvamust, et makstes firmale 4 Mb/s ühenduse eest, võiks lubatud kiirusega ühendust ka saada.

Starmani kommunikatsioonijuht Timo Hartikainen selgitas, et interneti välisühenduse kiirust tõepoolest piiratakse „vähesel määral” failivahetusprogrammide, näiteks bitTorrent kasutamise puhul, et tipptundidel saaksid kõik kliendid kasutada kiiret internetiühendust.

„Veebilehtede vaatamist, muusika kuulamist, videode vaatamist (näiteks YouTube) ega mingil muul viisil interneti kasutamist see piirang ei puuduta, seega ei puuduta piirang enamikku internetikasutajatest,” märkis Hartikainen.

Hartikaineni sõnul piiratakse failivahetuse kiirust ainult tipptundidel ja enamasti kuni 10 protsendi piires, mitte kunagi aga üle 30 protsendi.

„Faile laetakse alla ööpäevaringselt ning näiteks öösiti kiirust ei piirata,” märkis Hartikainen.

Failivahetusprogrammide ühenduskiiruse piiramine teiste klientide huvides on Starmani kommunikatsioonijuhi sõnul levinud ka teiste internetiteenuste pakkujate seas üle maailma.

„See, et peer-to-peer ühendused mingiks perioodiks aeglasemaks muutuvad, ei muuda failivahetusprogrammide kasutamist võimatuks ega mõjuta väga otseselt klientide tarbimisharjumisi,” lisas Hartikainen.

© Margo Munner | Sisukaart