• Avaleht
  • Uudised
  • Venemaa-Gruusia konflikti kübersõda. Arvamused välismeediast.

Venemaa-Gruusia konflikti kübersõda. Arvamused välismeediast.

Sisestatud: 14.08.2008 | Täiendatud: 14.08.2008

Nii, nagu Eesti 2007. aasta kübersõda, on ka Gruusia-Vene seekordse konflikti puhul Lääne internetiväljaanded analüüsimas, mis ikkagi toimub. Interneti.info üritab kaardistada seniseid arvamusi.

Nii nagu ka Eesti 2007. aasta rünnakute puhul, leiavad mitmed Lääne eksperdid, et tegemist ei olnud ilmselt Venemaa kui riigi rünnakuga, pigem korraldasid asja „liiga elevil lapsed”. Nii arvab siis ZeroDay Emergency Response Team liige Gadi Evron. Üheks põhiliseks argumendiks tuuakse asjaolu, et rünnati küll .ge võrgukeskkonda DDoS meetodil, kuid Evron'i arvates ei olnud sihikul infrastruktuur, vaid ainult võrgulehed ise.

Hilisemas artiklis arvab Evron, et põhiline rünnak on alles tulekul. Nimelt olevat mitmed Venemaa blogid täis üleskutseid asuda tegutsema. Nii ongi võimalik, et Eesti 2007. aasta rünnakud olid esimene „katsetus”, nüüd ei ole vaja organiseerijatel enam midagi välja mõelda, ainult vaja teha üleskutse. Internetis liiguvad vahendid, mille abil on võimalik igal soovijal asuda oma arvutist Gruusia võrgulehti päringutega „pommitama”. Shadowserver toob välja isegi mõningate võrgulehtede aadresse, mida rünnatakse.

Omaette teema on see, kuna täpselt rünnakud algasid. NYTimes.com artiklis on avaldatud arvamust, et algust tehti juba 20. juulil. Samuti toetab NYTimes.com ja artikli autor John Markoff pigem teooriat, et rünnaku korraldasid Vene võimud/sõjavägi. Ei ole ju loogiline, et varemnimetatud „elevil lapsed” alustavad internetirünnakutega mitu nädalat enne konflikti puhkemist. Artikkel toob välja ka asjaolu, et kübersõda on üliodav, mistõttu on loogiline, et antud võimalust kasutatakse.

Üks oluline faktor, mida mainib taaskord NYTimes.com on see, et Gruusia on vähe-internetiseeritud riik, mistõttu ei oma Gruusia puhul küberrünnakud nii suurt kaalu sõjategevusele. Pigem on tegemist püüdega takistada Gruusial omapoolse info edastamist maailma avalikkusele.

New Yorgis asuva Venemaa saatkonna esindaja avaldas arvamust, et rünnakute taga võivad olla üksikisikud, kes ei ole olukorraga rahul ning näitavad käitumisega oma meelsust.

© Margo Munner | Sisukaart