Web 2.0 konverents 2007 kokkuvõte

Sisestatud: 20.10.2007 | Täiendatud: 20.10.2007

Mis toimus Web 2.0 konverentsil 2007 San Franciscos? Interneti.info teeb kokkuvõtte välisallikate põhjal.

Microsoft jääb alla Google'le

Vasakul Steve Ballmer, paremal John Battelle

Vasakul Steve Ballmer, paremal John Battelle

Allikas: Flickr

Microsoft on nüüdsest Google väiksem konkurent. Nii vähemalt väidab Wendy Tanaka oma artiklis Forbes.com'ile.

Steve Ballmer (Microsoft Corporation'i tegevjuht) siiski ei muretse asjaolu üle, et tema kompanii on jäänud viimasel ajal suuremate võitudeta. Nii väitis Ballmer konverentsil, et Microsoft töötab mitmel rindel - eesmärgiks esikoha hoidmine äritarkvara arendamisel, kuid samas ka kanda kinnitades otsingusüsteemide, reklaaminduse ja meelelahutuse alal. „Lihtsalt andke Microsoft'ile veidi aega”, ütles Ballmer. Samuti ei leidnud Ballmer, et Google kontoritarkvara oleks midagi arvestatavat.

Ülevõtmiste osas ei täpsustanud Ballmer midagi seoses võimaliku Facebook osaluse ostmisega. Siiski ütles ta niipalju, et on rahul juba varem teatavaks tehtud partnerluslepinguga. Samuti ei maininud Ballmer midagi konkreetset seoses väidetavate Yahoo! ülevõtmiskavatsustega. „Me usume endi iseseisvusesse, meile meeldib, mida me teeme”, väitis Ballmer. Microsoft eelistab osta aastas 20 firmat selle asemel, et osta üks ja suur.

Geneetikud Web 2.0 konverentsil

Geneetika pioneer Craig Venter rääkis Web 2.0 konverentsil sellest, kuidas bioloogia ja infotehnoloogia ühilduvad.

Venter rääkis, kuidas infotöötluse areng vähendab DNA kaardistamise hinda. Hoolimata privaatsuse-temaatikast, pooldab Venter geneetikas läbipaistvust. Ühtlasi mainis Venter, et ollakse väga lähedal täissünteetiliste bakterite kasvatamisele.

Flickr hakkab kaardi järgi fotosid otsima

Flickr'is on 42 miljonit fotot, mis on märgistatud geograafiliste asukohtadega. Flickr'i kaasasutaja Stewart Butterfield demonstreeris võimalust, mis saab avalikuks lähinädalail - kaardi abil geograafilise paiga valimine, misjärel saab uurida fotosid, mis selles paigas tehtud.

„Praegu kasutusesolev rakendus on aeglane ja segadusttekitav”, ütles Butterfield, „Inimesed ei mõista selle abil läbi mitmete lehtede liikuda”.

Google loob terviseprobleemide otsingu

Marissa Mayer

Marissa Mayer

Allikas: Flickr

Google üritab luua internetiotsingut, milles oleks ära toodud hulk inimestel esinevaid terviseprobleeme ning nende võimalikud ravimeetmed. „Meil on sellel alal suur huvi”, ütles Google esindaja Marissa Mayer.

Mayer'i väitel „komistati” idee otsa peale seda, kui avastati, et väga suur hulk inimesi kirjutab terviseprobleemi sümptomid otsingusse. Sellest lähtuvalt ütles Mayer, et „Sellisele informatsioonile on suur vajadus, mida me peaksime lõpptulemusena katma”.

Gigantide heitluses on taaskord suurimaks konkurendiks Microsoft ise - eelmisel kuul tutvustas see firma oma teenust Microsoft HealthVault. Samas pole ka Microsoft mitte sugugi esimene sellise teenuse arendaja.

Terve hulk firmasid on ka varemalt üritanud muuta senist „paberimajanduse” olukorda terviseteenuste turul. Põhiliseks probleemiks sellise tegevuse juures on aga privaatsuse küsimus, USA-s lisandub selle ka meditsiiniprogrammide eelarvekärbete probleem.

Seda tunnistas ka Mayer: „See on suur visioon. See on mitmeaastane protsess. Me alles alustame”.

Radar Networks tutvustab - Twine

Nova Spivack leiab, et arvutid tuleb teha piisavalt targaks, et hallata seni laialipaisatud informatsiooni. Selleks on Radar Networks arendamas Twine nimelist tarkvara. Twine võimaldab hallata informatsiooni, kasutades vahenditena sotsiaalvõrke ning „semantilist võrku”. Twine abil saavad inimesed koguda erinevad infohulgad kokku ühtsesse kohta. Twine'i saab saata e-posti, luua järjehoidjaid ning laadida üles dokumente.

Tarkvara on piisavalt nutikas, et luua märksõnad (mille järgi siis hiljem infot leida) iseseisvalt, samuti suudab Twine kasutada ära Wikipedia kollektiivset informatsioonikogumikku.

„Meie moto on „inimesed on laisad”. Kes tahab veeta aega mängimaks raamatukoguhoidjat? Selle jaoks lõime me arvutid”.

Semantilise (ehk tähendusliku) interneti idee seisneb selles, et sisestatud andmed võimaldavad erinevatel tarkvaradel teineteisega „rääkida”, mis lõppkokkuvõttes teeb informatsiooni töötlemise ja kasutajani toomise lihtsamaks.

Radar Networks kasutab platvormina RDF ja OWL tehnoloogiaid, mis tähendab, et informatsiooni saab edastada ühelt teenuselt teisele.

Adobe viib tarkvara internetti

Vasakul Bruce Chizen, paremal Tim O'Reilly

Vasakul Bruce Chizen, paremal Tim O'Reilly

Allikas: Flickr

Hetkel on Adobe juhtiv tegija graafika ning www-disaini tarkvara tootmise vallas. Põhiline sissetulek pärineb Adobe'il selle tarkvara müügist nn. karbitoodetena. Siiski on juba alustatud osade rakenduste pakkumist internetiteenustena. Adobe leiab, et üleminek võib võtta terve aastakümne.

Adobe tegevdirektor Bruce Chizen ütles, et arvutitarkvara on jätkuvalt optimaalne lahendus enamusele Adobe klientidest, kuid see olukord muutub aja jooksul. „Lauaarvuti on võimas masin, milles programme jooksutada. Lairibaühendus, ükskõik kui kiireks ta ka saab, seab siiski lühemas perspektiivis teatud piiranguid”, ütles Chizen.

Chizen leiab, et on kaks viisi vahetada välja senine „karbitoodete” müümise ärimudel. Ühel juhul hakkaksid kasutajad maksma „kasutustasu”, teisel juhul elatuks Adobe aga reklaamirahadest.

Dash ühendab GPS'i internetiga

Dash loodab anda välja Dash Express nimelise toote 2008. aasta alguses. Selle põhiline erinevus teistest GPS üksustest seisneb asjaolus, et see on pidevalt ühendatud internetiga. Nii saab vahetada informatsiooni teiste Dash seadeldistega, eesmärgiks liiklusolude raporteerimine ning näiteks võrgulehitseja abil seadeldisse teekonnainformatsiooni saatmine.

Dash hakkab olema avatud platvorm, millele saavad kõik oskajad lisarakendusi programmeerida. Siiski on Dash'il konkurente - näiteks Garmin (firma, millel on pikk ajalugu GPS seadmete arendamisel). Samuti tulekul internetist ligipääsetavat autod - Mercedes korraldab siinkohal katsetusi.

MySpace vs Facebook

Vasakul Chris DeWolfe, paremal Rupert Murdoch

Vasakul Chris DeWolfe, paremal Rupert Murdoch

Allikas: Flickr

Üheks suureks küsimärgiks konverentsi eel oli MySpace'i võimalik vastulöök Facebook'i poolt kevadel väljakuulutatud arendustarkvarale. MySpace tegevdirektor Chris DeWolfe ning News Corp. esimees Rupert Murdoch kinnitasid, et firma töötab oma platvormi suunal, kuid see tuleb välja „paari kuu pärast”. Täpsemat kuupäeva ei mainitud, mis võib tähendada ka pikemat perioodi.

Ja isegi kui platvorm lõpuks valmib, ei anta seda koheselt täielikult vabakasutusse, vaid eelneb beta-katsetuste periood.

Facebook'i esindas konverentsil tegevdirektor Mark Zuckerberg, kelle väljaütlemisi hindas TechChrunch'i esindaja Erick Schonfeld järgnevalt: „Zuckerberg on omandanud oskuse ütlemaks mitte midagi, samas siiski vihjates lõpututele eesseisvatele võimalustele.”.

Lisaks juhtidele said sõna ka Facebook'i rakenduste arendajad.

© Margo Munner | Sisukaart