WHOIS muutub ajalooks?

Sisestatud: 30.10.2007 | Täiendatud: 30.10.2007

Tänane WHOIS-otsing võib muutuda WHOWAS-otsinguks, kuna ICANN kaalub teenuse lõpetamist, vahendavad mitmed võrgulehed Associated Press'i uudist.

WHOIS otsingud on aastaid võimaldanud uurida, kes või mis seisab mingi konkreetse domeeninime taga. Teoreetiliselt. Praktikas on aga selline andmebaas olnud alati korralikult „lonkav”, kuna sealsed andmeid ei saa kuidagi usaldada - keegi ei kontrolli nende tõelevastavust.

Siiski on WHOIS laialdaselt kasutusel. Näiteks kasutatakse sealseid andmeid advokaatide, ajakirjanike, aga ka eri riikide julgeolekustruktuuride poolt.

Andmebaasil on ka teine külg. Kuigi sellesse andmebaasi saab sisestada valeinformatsiooni, on suurem hulk leheomanikke ikka vastutustundlikud ning sisestavad korrektseid andmeid. Seda kasutavad ära aga näiteks spämmirobotid, kes otsivad andmebaasist e-posti aadresse jms.

Kõike eelnevat kokku võttes - inimeste privaatsusele rõhuvad ringkonnad väidavad, et „isik ei peaks avalikustama personaalset informatsiooni ainult selleks, et olla võrgulehe omanik”. Sellele lisandub asjaolu, et meil Euroopas kehtivad ka oluliselt rangemad nõuded isikuandmete kaitsele.

Seega ongi ICANN (taaskord) tõstatamas arutelu WHOIS tuleviku kohta.

ICANNi esimees Vint Cerf ütles, et vaidluseks on see, kes saab tulevikus andmeid näha ning kuidas kaitsta inimeste privaatsust, samal ajal võimaldades korrektse informatsiooni kogumist neile, kes seda vajavad.

New York Times toob juurde uue dimensiooni, miks WHOIS tuleks kaotada või vähemalt revideerida - nimelt müüvad mitmed domeeninimede registreerijad lausa lisateenusena võimalust „peita” oma reaalsed andmed selles andmebaasis. Ühtlasi meenutab NYT hiljuti tõstatatud domeeninimede registreerimise „vaheletrügimise” temaatika.

© Margo Munner | Sisukaart